Három a kőpárkányos igazság. Három olyan alapanyagról rántjuk le a leplet, ami hozzájárul ahhoz, hogy olyan kőpárkány szülessen, ami esztétikumban és hasznosságot tekintve is kifogástalan. Sőt, tartóssága is megkérdőjelezhetetlen. Elég csak a Westminster-palotát és az Országházat említeni.
Gránit, márvány, mészkő.
Mielőtt még ezeket a természetes alapanyagokat mélyebben megvizsgálnánk, nézzük meg, honnan kerülnek hazánkba!
A természetes kövek útja
Olaszország, Németország, Törökország, India, Kína stb. A sor még folytatható, ugyanis a világ számos táján megtalálhatók a természetes kövek. Olaszország világhírű köve a carrarai márvány, vagy Németország a Jura mészkőről is nevezetes.
Ezek a természetes kövek nagy kőtáblák formájában, több úton érkeznek hazánkba. Olaszországban van az európai gyűjtőhely, ahol a profi kőkereskedők határozzák meg, hova szállítsák a köveket, amiket aztán a kőpárkányos szakemberek méretre vágnak és megmunkálnak.
A kőpárkány három igazsága
A természetes kövek már ránézésre is más megjelenést mutatnak „mesterséges” társaikhoz képest. Magabiztosságot, eleganciát, igényességet sugároznak.
Nemcsak esztétikailag kedvesek a szemnek, hanem hosszú távon is megbízható formát nyújtanak. Elég csak időtállóságukra és hasznosságukra gondolni.
Ezek a tulajdonságok nem a véletlen művei. Ha megvizsgáljuk a minőségi kőpárkányok alapanyagát, mindenre fény derül majd.
Gránit- A mélyből érkező kőpárkányos csoda
A gránit egy mélységi magmás kőzet. A magma (olvadt kőzetanyag a földfelszín alatt) megszilárdulásával jön létre, de előfordul, hogy az ilyen kőzetek nem jutnak ki a magmakamrából és a lehűléshez is temérdek idő, akár több ezer év kell.
Tehát a gránit értékes alapanyag, amit a természeti erők edzenek, alakítanak.
A gránitra a pettyszerűség jellemző, széles színválasztékban kaphatók az ebből készült kőpárkányok. Ugyanakkor a legmasszívabb kőzet: jól bírja a hőt, csapadékot, a karcolásokat. Időtállósága tehát verhetetlen.
Márvány- Ami kőpárkány formájában is meghálálja a törődést
A márvány kialakulása hosszú idő. A Föld mélyében lévő anyag a nagy nyomás és hő hatására kikristályosodik. A kőzetlemezek mozgásainak köszönhetően jut aztán a felszínre.
Könnyen felismerhető a megjelenése, hiszen örvényes erezet jellemzi. Kényes anyagról van szó, ami meghálálja a törődést.
Miért kényes anyag?
A márványban található vas-oxid miatt a színe elsárgásodhat és a benne lévő szén-dioxid mállást okozhat, sőt a rajta megtelepedő mohák és zuzmók is roncsolhatják.
De csak abban az esetben, ha nem figyelünk oda a karbantartására. Erről később szót is ejtünk majd.
A márvány színvilágában változatos, remekül illik párkány formájában az adott környezetbe.
Mészkő- Amire a Westminster-palota és az Országház is voksolt
A mészkövet évszázadok óta használják építőanyagként.
Elég csak az angliai Westminster-palotára és hazánk egyik építészeti büszkeségére, az Országházra gondolni.
A mészkő üledékes kőzet, vízi környezetben keletkezik. Az üledék hosszú tömörödési, szilárdulási, kőzetté válási folyamaton (diagenezisen) megy keresztül, mire megmutatja markáns formáját. Tengerben és édesvízben is keletkezhet.
Színvilágban főként a világos bézses szín jellemzi.
Hogyan ápolja a kőpárkányokat úgy, hogy eredeti fényükben ragyogjanak?
Kulcskérdés. Mert hiába kényes anyag pl. a márvány, mégis a megfelelő karbantartásnak köszönhetően meghálálja az ápolást.
Az impregnálás mindhárom természetes alapanyagnál lényeges.
Na de kezdjük a gránittal!
Szinte semmilyen különleges ápolást nem igényel. Az impregnálás csodát tesz vele is, hiszen minden bosszantó szennyeződés, festék, olajos anyag könnyedén eltávolítható róla.
A márványnál és a mészkőnél nem ilyen egyszerű a helyzet, ugyanis sokkal sérülékenyebbek. Hamar megárt nekik a sav, lúg, karcolás, bármilyen mechanikai hatás, mint pl. ütés vagy éles eszközökkel való érintkezés.
Nem szabad a párkányokat savas takarítószerekkel (Hypo, Domestos) tisztítani. A sima, tiszta víz használata különösen ajánlott.
A foltosodás elkerülése érdekében tehát a rákerülő zsiradékot, vörösbort, kávét el kell távolítani. Erre az impregnáló szerek a legalkalmasabbak.
Amiket a kőpárkány magas szinten képvisel
A természetes alapanyagnak hála, hosszú ideig remek szolgálatot tehet a kőpárkány. És jóval több időről beszélünk, mint 10,20, 30 év, amennyi garanciát meg szoktak jelölni velük kapcsolatban.
Ez az idő akkor tolható ki igazán, ha a megfelelő ápolást, törődést megkapja ez a párkányfajta.
A már említett egyedi megjelenése miatt pedig minden ingatlan éke lehet. Ráadásul a csapadéknak, hőnek pompásan ellenáll, így a formáját, színét magabiztosan megtartja.
Az alapfeladatokat pedig kiválóan ellátja, mint pl. a víz elvezetése, ezáltal a függőleges falazat megkímélése a csapadék káros hatásaitól.
A kőpárkány és a minőségi ugrás
Mivel természetes kővel dolgozunk, ezért már minőségi „ugrással” indulunk.
A vásárlói visszajelzések (legyen az lakossági ügyfél vagy viszonteladó) is azt mutatják, hogy a gránit, márvány, mészkő párkányok igazolják a jó hírüket. Nemcsak szépek, hanem hasznosak is.
Ön mit gondol a természetes kövekről?
Meta: